צמידים מרוקאיים

כשאנחנו חושבים על צמידים מרוקאיים ישר עולה לנו תמונה של סבתא עם חמישה צמידים; לרוב זהים וההבטחה שכול בת תזכה בצמיד אחד. הצמידים המרוקאיים האלו יכולים להיות גם של סבתא בולגריה או של סבתא מתימן. בכל העדות מבוכרה עד פולין היו נשים עונדות צמידים ומורישות אותן לבנותיהן ולכלותיהן. בעדה המרוקאית קיבלה הבכורה את הצמיד .ישנן הבדלים בין עדה לעדה בעיצוב. ניתן לחלק את הצמידים המרוקאיים לשני סוגים עיקריים:הראשון הוא צמיד קשיח ללא סוגר. בדרך כלל, עוביו דק ובמקור נענדו מספר צמידים שציינו הולדת כל ילד ואת עושר המשפחה. הסוג של הצמיד המרוקאי הזה בדרך כלל בעל עיטור פרחוני החוזר על עצמו. בעדה המרוקאית הצמידים, לרוב, עשויים בזהב 18 קראט וזהב 22 קראט. אצל הבוכרים ואזרים הצמיד עשוי זהב אדום. במקומות מסוימים הוא מופיע חלק לחלוטין. בהרבה מקומות שהיה צורך להגר,רכשו מטילי זהב והפכו אותו לצמידים. צמידים אלו היה בעלי צבע צהוב עמוק, צבעו של זהב טהור.

 

צמידי זהב בעולם

הסוג השני של הצמיד המרוקאי הוא רחב ובעל ציר וסוגר. בצמידים אלו, הטכניקות הן מגוונות, בהתאם לעדות השונות. במרוקו, בדרך כלל, רואים שילוב של עבודת ריקוע עם פיליגרן. הצמידים שהגיעו מאזורים של ברית המועצות לשעבר: אוזבקיסטאן, גרוזיה, אזרבייג'ן, הם צמידים דמויי תחרה.כול אזור מתאפיין בטכניקה מעט שונה.יש שנעשו בניסור ויש שנעשו בפיליגרן. בדרך כלל הסוגר הוא סוג של צינור ובתוכו מוט. ברוסיה הלבנה ואירופה המערבית אפשר לראות עבודה מעט שונה. הצמידים צרים יותר אך הם בעלי ציר ונפח דמויי קופסא ומעוטרים בחריטות. מה שמאפיין את הז'אנר של הצמידים המרוקאים הוא זהב נקי במשקל לא מבוטל ועבודת צורפות מרהיבה. הסגנון הוא בדרך כלל אוריינטלי ומקושט. היום ישנם חיקויים רבים של צמידים מצופי זהב, לצערנו חלקם נמכרים כזהב בכסף רב.

 

צמידי זהב של נטע וולפה

אם יש ברשותכם צמיד שכזה שירשתם מסבתא וברצונכם להעריך אותו אתם מוזמנים אלי לסטודיו להערכה ללא תמורה. אנו מזמינים אתכם להסתכל גם על תכשיטים נוספים ייחודיים שלנו כגון: טבעות אירוסין, נישואין, יהלומים, עגילים ועוד.